Kakukkfű
A rétek és a tavasz illatát idéző kakukkfű egyszerre gyógy- és fűszernövény is. A mérsékelt övben terem meg, így hazánkban is megtalálható. A tömjénfű, töményfű, vadcsombor, vagy balzsamfű névre is hallgató növény egy általánosan elterjedt fűszer, világszerte alkalmazzák levelét és olaját egyaránt.
A kakukkfű származása és termesztése
A kakukkfű az árvacsalánfélék családjába tartozik és mintegy 350 faj alkotja. Talajtakaró, cserje vagy félcserje formában is létezik. A növény igen fénykedvelő és jól bírja a szárazságot. Virága lilás vagy rózsaszínes is lehet fajtól függően. A kakukkfüvet már az ókori egyiptomiak és a görögök is előszeretettel alkalmazták, ma pedig már szinte minden konyhában bérelt helye van. A leginkább azonban a franciák és a bolgárok kedvelik.
A kakukkfű az erkélyen, a balkonon, a sziklakertben és a konyhakertben is megterem, de egy kirándulás alkalmával a réteken is belefuthatunk. Jellegzetes illata egész nyáron érezhető, amely a benne található illóolajoknak köszönhető. Nem túl igényes növény, de a kellő mennyiségű fény, a tápanyagdús, jó vízelvezetésű talaj és a nedvesség elengedhetetlen a termesztéséhez. Bírja a telet, évelő, így elég egyszer elültetni.
Szaporítása szinte bárhogyan megoldható: tőről, magról és dugványról is. A magokat tavasztól nyár közepéig vethetjük, majd a belőlük fejlődő kis palántákat májusban-júniusban ültethetjük ki. A tőosztással történő szaporításra a május és a szeptember a legalkalmasabb.
A kakukkfű hatásai és alkalmazásának korlátjai
A kakukkfű nemcsak különleges ízt adó gyógynövény, hanem gyógynövény is egyben. Hatását pedig a népi gyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák. Leginkább tea formájában fogyaszthatjuk a különféle panaszokra, de olajként külsőleg is alkalmazható. Segíti az emésztést, fokozza az étvágyat, oldja a görcsöket és szélhajtó is. A gyomorpanaszok mellett köhögés, torokfájás esetén is igen hatásos. Megfázás esetén oldja a nyákot, köptetőként is funkcionál, amely tulajdonságát a benne lévő timol és karvakrol nevű anyagoknak köszönheti.
Fertőtlenítő, antimikrobiális hatással is bír, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó is egyben. Újabban vírusos betegségekre is ajánlják. Fokozza a vérbőséget, így használata vérszegénység esetén is kifejezetten javasolt. A nők számára különösen hasznos a kakukkfű, hiszen csökkenti a menstruációs görcsöket és megszünteti a vérzési rendellenességeket.
Olajként, külsőleg alkalmazva sebfertőtlenítő, gyógyító hatású. A fürdővízhez adva gyerekek és felnőttek számára is előnyös, hiszen megszünteti a hasi görcsöket és erősíti az immunrendszert. Csökkenti a fáradtságot és a depressziót, párnába helyezve gondoskodik a nyugodt alvásról. Ráadásul még a dohányzásról való leszokásban is a segítségünkre lehet. Azok számára azonban, akik szoptatnak vagy pajzsmirigy betegségben szenvednek, csak igen kis mennyiségben szabad alkalmazni a gyógynövényt.
Felhasználása
A kakukkfüvet vágva és morzsolva forgalmazzák. A legjobb gyógytea és fűszer alapanyag a virágzáskor szedett hajtásokból nyerhető. A tő fölött eltávolított hajtásokat szárítják, morzsolják, majd aromazáró csomagolásba helyezik. Ilyen formában fedezhető fel a boltok polcain.
Erős, kámforos aromával rendelkezik, így csak óvatosan adagoljuk az ételeket. Amennyiben túl sokat használunk belőle, a fogások íze, jellege megváltozik majd és nem előnyükre. A leggyakrabban nehezen emészthető levesekhez és főételekhez (bab, borsó, burgonya, paradicsom, káposzta felhasználásával készült ételek), valamint különféle sültekhez adják. De salátákban, körözöttekben, vajakban és különféle mártásokban is megállja a helyét.
A kakukkfű a rozmaringhoz és a bazsalikomhoz hasonlóan igazi mediterrán fűszer, kiválóan illik az olaszos ételekhez, különösen a paradicsomos fogásokhoz. De a halak és a húsok is finomabbak lesznek általa. Ezen kívül még a semlegesebb ízű zöldségek is megköszönik majd, ha kakukkfüvet adunk hozzájuk.
Webáruházunkban többféle (egész és morzsolt) formában, valamint kiszerelésben is kapható. A fűszerespolc a kakukkfűvel együtt lesz csak teljes, szerezze be tőlünk!