Tárkony
A tárkony, mint fűszer főként a francia és az erdélyi konyhában ismert, de egyre nagyobb népszerűségre tesz szert hazánkban is. Az ánizshoz hasonló illattal és kesernyés ízzel rendelkező növény különösen jól áll a húsos és a zöldéges ételeknek. Érdemes becsempészni a konyhába, hiszen egészen új ajtókat nyithat meg a főzés szerelmesei számára!
A tárkony jellemzői
A tárkony egy kulináris gyógynövény, amely a százszorszépek családjába tartozik. A növény évelő, kb. 1,5 méter magasra nő és tavasszal apró, sárga színű virágaival teszi csodássá a megjelenését. Évente akár többször is betakarítható, de karcsú, hosszú levelei a virágzást megelőző időszakban rendelkeznek a legmagasabb illóolaj tartalommal. Így a növény íze és aromája az ilyenkor szedett levelek esetében a legintenzívebb. Fűszerezésre frissen és szárított formában is alkalmas. Utóbbi alakban azonban sokat veszít aromájából.
A növénynek többféle változata is ismert. A francia és a német tárkonyt erősen édes, fűszeres íz jellemzi, míg az orosz vagy a szibériai kesernyésebb. Az eredetileg Ázsiából és a Távol-Keletről származó, enyhén gyógynövényes tulajdonságokkal rendelkező növény a 16-17. században vált elterjedtté kontinensünkön, de nagy valószínűséggel már a honfoglalók is magukkal hozták.
A tárkony más néven sárkánynövény, hiszen neve a “sárkány” és a “kígyó” szó görög megfelelőjéből származik. A régi időkben úgy gondolták, a tárkony képes a veszélyes teremtmények távol tartására és hatásos kígyómarás ellen is.
A tárkony gyógyító hatásai
Hogy mégis hogy jött kapcsolatba a tárkony a kígyómarással? A középkorban azt gondolták, hogy minden gyógynövény a kinézetének megfelelően alkalmas a különböző betegségek gyógyítására. Hosszú, elágazó gyökerének megjelenéséből pedig arra következtettek, hogy biztosan hatékony kígyómarás ellen.
A valóság azonban ettől kicsit eltérő. Kesernyés íze miatt ugyanis gyomorbántalmak ellen megfelelő. Serkenti a gyomornedv termelődését, erősítve ezzel az emésztőrendszert. Ezen kívül kiváló étvágyfokozó és a magas vérnyomás kezelésére is alkalmas. Fogfájásra már az ókori görögök is használták, ezen tulajdonsága a benne lévő eugenol illóolajnak köszönhető, amely fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Segíthet reuma és köszvény esetén is.
A tárkonyból készült tea tisztítja a vesét és az epét, hurutos megbetegedés esetén is érdemes bevetni. A tea elkészítése igen egyszerű: adjunk 3 dl vízhez 2 kávéskanál szárított tárkonyt, hagyjuk állni 5 percig, majd pedig szűrjük le. A tárkonyt olaj formájában is használhatjuk. Jótékonyan hat az idegrendszerre, csökkenti a szorongást és megkönnyíti az elalvást. Alkalmas sószegény diétához is.
A tárkony szerepe a főzésben
Bár a tárkony jótékony hatásai is jelentősek, különleges íze az ételekben kap kiemelt szerepet. Olyan páratlan aromával rendelkezik, amelyet más fűszernövénnyel helyettesíteni nem igazán lehet (és nem is érdemes). Kombinálni azonban igen, jól illik például a kakukkfűhöz, de a kettő együtt harmonizál a rozmaringgal is.
Az erdélyi finomságok elengedhetetlen fűszere, amely olyan domináns, hogy minden más fűszer íze eltörpül mellette. A francia és a grúz konyhában gyakran használják oregánóval vagy sóskával a húsos és halas fogások, a szószok, a tenger gyümölcsei és a fűszeres vajak ízesítésére. Sokoldalú, kulináris növény, amely képes a tejszínes mártások - például a Berni szósz - finomítására, de jól kiegyenlíti a hal-, hús-, szárnyas- és zöldséges ételek zamatát is.
Ismert a segítségével készült tárkonyos mustár, de pácok vagy a provence-i fűszerkeverék alkotóelemeként is megállja a helyét. Íze jól érvényesül savas ételekkel, például ecettel, borral és citromlével is. A legtöbb ételhez borssal, petrezselyemmel, kaporral és fokhagymával szokás adni. Hőálló tulajdonsága révén hosszú ideig tartó főzés hatására sem veszít sokat az ízéből, de ha tehetjük, használjuk frissen szedett formában!
A tárkonnyal való ismerkedés során érdemes a burgonya-, a zöldbab- vagy a zöldborsó főzelékhez csempészni, de egy tárkonyos csirkeragu leves elfogyasztását követően is megnyalja majd a tíz ujját a család minden tagja!